معرفی میرکلا

IMG_3097  میرکلا

روستای میرکلا میخساز از توابع بخش کجور در فاصله  ۷۵ کیلومتری جنوب شرقی نوشهر و همجوار با روستای تاریخی کندلوس واقع شده است .
روستای میرکلا در محدوده ای کوهستـانی و در یکی از دره های زیبای رشته کوه های الـبرز قرار گرفته و ارتفاع آن از سطح دریـا ۱۶۵۰ متر می باشـد،مردم روستـا به زبان مازندرانـی صحبت می کنند.روستای میرکلا با بافت مسکونی متراکم و بیشتر در طبقــه با سقف شیروانی بنا گشته اند و پوشش لت کوبی دارند،دیواره های گلی ایوان های کوچک – پنجره های چوبی و معماری زیبایی این روستا را دو چندان نموده است .

طایفه موسوی

سید جلاالدین سید اشرف برادر تنی امام رضا (ع)  از آستانه اشرفیه همراه با امام رضا (ع) به ایران آمدند و در شاهاندشت آمل شهید شد . یکی از نوادگان ایشان به نام سید محمد نبی موسوی با دختر سید مهدی حسینی که ساکن میرکلا بوده ازدواج میکند و دو پسر به نامهای سید صالح و سید محمد حسین ثمره ازدواج ایشان بود.
سید صالح موسوی پنج پسر داشت به نامهای سید نبی – سید علی اصغر- سید رحمان – سید اسماعیل – سید ابراهیم
وسید محمد حسین موسوی سه پسر به نامهای سید قربان – سید محمد صادق – سید حسن
طایفه موسوی دو داماد  برگزیدند به نام ملکی وکیا منصوری  …

 کیا منصوری

پدر مشهدی محمد کیا منصوری در اصل اهل رودبار شیراز بودندکه بخاطر خدمت سربازی به روستای مونج آمدن و در همان جا زندگی داشتن و دوبار ازدواج کردن واز ازدواج دوم : محمد – رمضان و شعبان ویک دختر بودند دختر در روستای لاشک ازدواج کرد و قاسم لاری رودباری و همسرشان و دو فرزند توسط بیماری از دنیا رفتند محمد لاری و دو برادرزاده دختر به روستای میرکلا نقل مکان کردند و ساکن شدند.